33. kolo futbalovej Corgoň ligy

20.05.2012 Celý región

Dunajská Streda 20. mája (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili v nedeľu v záverečnom 33. kole Corgoň ligy 2011/2012 na ihrisku DAC Dunajská Streda 2:0. Zverenci holandského trénera Fransa Adelaara tak zaknihovali šiesty majstrovský titul v ére samostatnosti Slovenska.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 0:2 (0:0)
Góly: 55. Marcin (vlastný), 86. Deza
Rozhodoval: Pavlík
ŽK: Ayuk - Nunes
1077 divákov.

zostavy a striedania:
Dunajská Streda: Kučera - Nikolič, Marcin, Huber, Ágh – Adiaba, Lénárth – Copa, Ayuk, Medgyes (36. Fodrek) - Delarge
Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Leitner, Nunes – Pečovský – Barčík (89. Šulek), Bello, Pich – Majtán (85. Deza), Novák (56. Ceesay)

Vypadávajúci domáci nehodlali dať lídrovi v boji o titul nič zadarmo. Žilina mala síce územnú prevahu, ale šance si vyrábala iba s problémami. V 19. minúte sa do nebezpečného zakončenia na strede pokutového územia dostal Novák po centri Bella, z desiatich metrov ale prekopol nad bránu. Tú istú akciu, no už asi z piatich metrov, si obaja hráči zopakovali o minútu, opäť neúspešne. V 24. minúte prešla lopta z prízemného rohu až k Pichovi, ten ale šancou z tesnej blízkosti tiež pohrdol. Potom sa síce hralo na jednu bránu, domácu, ale chýbala tomu iskra aj nápad.

Žilinu aj v druhom polčase hnala dopredu hlasivkami početná skupina fanúšikov, no radosť im neurobil ani v 49. minúte z priameho kopu Novák tvrdou prízemnou strelou. A tak ich do varu dostala až 55. minúta, keď si ostrú strelu Barčíka tečoval do vlastnej brány Marcin. Šošoni sa trochu upokojili a v 66. minúte mohlo byť 2:0, keď Bello trafil ráznou strelou ľavú tyč Kučerovej brány. V 75. minúte to nádejne skúšal Pečovský, Kučera bol ale na mieste. Z následného rohu mohol rozhodnúť Leitner, ale hlavou netrafil ideálne. O pár okamihov dal gól Žilinský Piaček, ale pre ofsajd neplatil. Hostia sa ale napokon predsa len dočkali poistky titulu, keď striedajúci Peruánec Deza krátko po príchode na ihrisko sa pustil do úniku a zakončil ho krásnym lobom cez gólmana DAC. Žilina si záver už postrážila a mohli vypuknúť ich majstrovská radosť.

Frans Adelaar, tréner MŠK Žilina: "Myslím, že sme začali zápas nervózne. Neboli sme dosť rýchli, hoci sme kontrolovali prvý polčas. Nehrali sme ale dobre. Premrhali sme tri dobré šance na skórovanie. V polčase sme hovorili, aby sme neboli nervózni a aby sme zrýchlili hru. A hrali sme oveľa lepšie. Nakoniec sme góly strelili. Zaslúžili sme si byť šampiónom a je super, že prvýkrát sme získali double. Som na chlapcov pyšný."

Kristian Németh, tréner DAC: "Som veľmi rád že sme to dnes Žiline sťažili a gratulujem im k titulu. Boli sme im dôstojným súperom a som rád, že aj niektorí mladí hráč ako napríklad Ágh sa ukázali v dobrom svetle."

Jozef Piaček, obranca MŠK Žilina: "Bola to dlhá cesta, ale korunovaná ziskom double. Dnes sme vedeli, že to bude ťažké, posledný krok taký býva. Boli sme však trpezliví. Ďakujem našim fanúšikom, ktorí sem merali cestu. Oslavy budú dlhé."

Tomáš Majtán, útočník MŠK Žilina: "Sme radi, že sem prišlo toľko našich fanúšikov, ktorí nám dali prednosť pred hokejom a finále. My si teraz užijeme s nimi oslavy. Dunajská Streda hrýzla, ale som rád, že sme dokázali naše kvality a získali titul a súčasne double."

Miroslav Barčík, kapitán MŠK: "Sú to výborné pocity. Dunajská nám to nedala zadarmo. Už sa teším na oslavy."

Jozef Antošík, majiteľ MŠK Žilina: "Som veľmi šťastný. Je to už šiesty titul, pre nás je cenný v tom, že sme okorenili prvýkrát v klubovej histórii ziskom double. Oslavy budú, a verím, že získame aj hokejový titul majstrov sveta a o to to bude krajšie. Samozrejme som rád, že sme sa vyrovnali Slovanu Bratislava v počte titulov, hoci ja by som bol najradšej, ak by sme ich mali desať. Ale tento je odrazom dobrej roboty. V sezóne mi bolo najťažšie, keď sme vypadli s Islanďanmi v európskom pohári a ja som musel siahnuť k zmene na trénerskom poste. Teraz sú tu opäť poháre, kvalifikácia Ligy majstrov a my už musíme myslieť aj na posilnenie kádra, aby sme boli úspešní."

FC Nitra - Spartak Trnava 0:2 (0:1)
Góly: 31. Vyskočil, 82. Schranz
Rozhodovali: Kružliak - Slyško, Košecký
ŽK: Grman, Gajdoš, Tóth, Moravčík - Habánek, Mikovič
4020 divákov

FC Nitra: Hroššo - Grman, Kolmokov, Tóth, Harbuľák - Držík (46. Moravčík) - Kolár, Gajdoš (59. Boszorád), Soumah, Nascimento (66. Šimonek) - Kroupa
Spartak: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Hanzel - Karhan - Gašparík (46. Ciprys), Mikovič, Bicák (72. Schranz) - Vyskočil, Tomaček (80. Pavelka)

MFK Ružomberok - Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)
Góly: 45. Masaryk, 90.+ Almaský
ŽK: 61. Lásik, 82. Skalák - 59. Laksík, 85. Turňa
rozhodovali: Trutz - Chládek, Žákech
591 divákov

Ružomberok: L. Hrdlička - P. Maslo, Kostelný, Greššák, M. Jurkemik - J. Vavrík (6. Ivan Kotora, 73. Almaský) - Skalák, Ďubek, Serečin (85. M. Nagy), Lásik - Masaryk
Banská Bystrica: Budinský - Ľupták, Poljovka, Gyömbér, Savič (46. Turňa) - Brašeň, Marek Hlinka, Považanec, T. Hučko - Laksík (71. Kupčík), Matúš (46. Augustín)

MFK Košice - FK Senica 0:0
Rozhodoval: Mastiš
ŽK: Karaš, Kuzma, López - Križko, Kóňa, Furtado
ČK: Strnad (Senica - po druhej žltej karte)
360 divákov

MFK Košice: López - Tóth, Ostojič, Redžepi, Viazanko - Skvašík (46. Isola), Hovančík - Karaš, Kuzma (86. Gál-Andrezly), Matič - Škutka (57. Diaby)
FK Senica: Kamesch - Wijlaars, Pavlík, Štrbák, Leal - Strnad - Diviš (71. Furtado, Križko, Kóňa, Černý (46. Kalabiška) - Blackburn

1. FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 2:1 (0:1)
Góly: 51. Marcin, 67. Petráš - 20. Halenár.
Rozhodoval: Vnuk
ŽK: Adam, Piter-Bučko, Marcin - Konečný
1030 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Diviš - Lysjuk, Piter-Bučko, Krajník, Leško - Petráš - Marcin (70. Dolný), Adam (46. Hruška), Katona, Torres De Oliveira - Guba (46. Kamenčík).
Slovan Bratislava: Kováč - Kolčák, Kladrubský, Had, Konečný - Kopúnek (62. Smetana) - Piroska, Grendel, Halenár (54. Jánošík), Piliev - Šebo (71. Szarka)

V slnečnom počasí sa obaja súperi nedokázali za štyridsaťpäť minút donútiť k vyšším obrátkam. Prvý polčas mal skôr tréningové tempo. O prvý vážnejší moment sa po štvrťhodine hry postarali hostia, keď po ich prvom rohu namieril z prvej Halenár z dvadsať metrov tesne vedľa. V 20. minúte už Slovan viedol, keď po spätnej prihrávke Pirosku z bránkovej čiary sa z 11 m bezpečne presadil Halenár. Za zmienku ešte stáli dva strelecké pokusy, obidva z kopačiek hostí. V 22. minúte Piliev zblízka namieril tesne vedľa a neskôr Grendel z diaľky natiahol domáceho brankára Diviša.
Po výmene strán nastal dosť nečakaný obrat. Domáci vyrovnali hneď z prvej strely medzi žrde v zápase. Autorom bol Marcin, pre ktorého to bol premiérový zásah v seniorskom drese a Corgoň lige. Ten istý hráč mal po chvíli na kopačke ďalší gól, pri jeho strele sa však vyznamenal hosťujúci brankár Kováč. Ďalší úder zasadili Východniari majstrovi v 67. minúte, keď po prihrávke De Oliveiru skóroval Petráš. Prešov sa mohol strelecky presadiť aj tretíkrát, Jánošík však zobral gól z kopačky Hruškovi.

Sergij Kovalec, tréner Prešova: "V prvom polčase sme nepodali očakávaný výkon. Hrali sme proti dobrému súperovi. Cez prestávku sme si povedali, čo sa dá v našej hre zlepšiť. Boli sme lepší, ale aj úspešnejší."
Vladimír Weiss, tréner Slovana: "Nechcem šiť nič horúcou ihlou. Na to, že išlo o posledné kolo, to bol celkom dobrý futbal. Vývoj do prestávky patril nám, no po polčase sme úplne prepadli. Bola to akoby bodka za celou sezónou. O tom, či ostávam v Slovane je teraz ešte predčasné hovoriť. Verdikt padne až po rozhovore s majiteľom klubu, no rozhodne sú tu hráči, ktorí si nezaslúžia obliekať belasý dres."

FC ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín 2:3 (2:0)
Góly: 26. a 37. Orávik - 59. Hlohovský, 62. Depetris, 83. P. Mazan
ŽK: 32. Candrák - 52. Lobotka
rozhodovali: Fajčík - Kubačka, Hrdlička
526 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - A. Candrák, P. Farkaš (72. Pintér), Pavol Majerník, M. Husár - M. Hruška - Pilát, L. Kováč, Orávik, Hodek (53. Ondrejka) - Martin Luhový (38. Brčák)
Trenčín: Šemrinec - Godál (46. R. Mazáň), Kleščík, Diakite, Holúbek - Lobotka - P. Mazan, S. Štefánik (38. Čögley), Diaz (77. Štyvar), Hlohovský - Depetris